Двама от трима пациенти, заразени с западнонилска треска, са починали, съобщиха от здравното министерство. Починалите са мъже от София на 73 и 74 години, като и двамата са имали придружаващи заболявания.
Третият заразен е от област Хасково, като неговият случай се отчита като внесен отвън, тъй като е бил в Гърция в началото на август. По данни на Националния център по заразни и паразитни болести регистрираните случаи на западнонилската треска в страната до периода 19-25 август бяха два.
Инфекцията с вируса „Западен Нил“ е трансмисивно заболяване, което се предава чрез ухапване от заразени комари. Инкубационният период е от три дни до две седмици.
Няма специфично лечение, както и няма разработена ваксина за борба с вируса при хората, допълват от Центъра. При около 20% от заболелите, треската се характеризира с главоболие, неразположение, треска, болки в мускулите, повръщане, обрив, умора, болка в очите, увеличени лимфни възли.
При по-малко от един процент от заразените инфекцията може да протече като заболяване, засягащо нервната система, като рискови фактори са напреднала възраст, високо кръвно налягане, диабет, бъбречни заболявания, алкохолизъм и др. „Някои хора боледуват, защото имат един специфичен дефицит на имунната система.
Произвеждат антитела срещу собствения си интерферон едно – това е белтъкът, който ни пази от вирусни инфекции. Тези хора са по-слабо защитени в този момент, когато вирусът може от кръвта да премине в мозъка”, пояснява проф.
Тодор Кантарджиев. „Вече повече от шест месеца предупреждавам за възможността за възникване на случаи на западнонилска треска в България поради няколко причини.
Първата е лошият контрол на разпространението на комари. Общината закъсня с пръскането на заблатените терени през пролетта”, добавя той.
Проф. Кантарджиев призова хората да ползват репеленти и машинки за комари.
Leave a Reply